top of page

Skizofrénia. Az áthidaló megoldás. Vagy mégsem? Nagy kérdés ez, miután egy kicsit Barnai Roberto –a ’Szerv Atlasz’ alkotója tudását iszogattam egy videó után. De mi is az a skizofrénia? Tudathasadás. És az mi? Kevésbé sem magával értetődő szavak ezek, melyek csak internetes keresőnk által nyújtott információk után kapunk valamiféle megvilágosodást.

 

Azt hiszem, még is hagyatkoznom kell Barnai úr magyarázatához, hogy könnyebben –vagyis inkább felfoghatóbban képes legyek elmagyarázni, mi is az a skizofrénia.

 

Barnai Roberto fogalmazása szerint, a skizofrénia az, mikor az agyban mindkét oldalon kiüti valami a biztosítékot, és zárlatot okoz. Ennek oka a bennünk elrejtett állatvilágból származó szoftver, mely arra utasítja az agyat, hogy teljes káoszt okozzon; semmi racionalitás nem vehető észre cselekedetei, érzelmei és a valódi személye közt. Aki skizofrén, az hülyeségeket csinál, melyekre visszagondolva, szégyenkezve is érezheti magát.

 

Valójában skizofrenizmus minden emberben megtalálható és rengeteg helyzetben fel sem merülne a feltételezés, pedig jelen van. Például ha párkapcsolati gondjaink vannak, és a megcsalás útját választjuk. Szándékosan bántjuk meg partnerünket –azt, aki (elvileg) tiszta szívből szeretünk. Önmagunk paradoxonjai lettünk, és ez a skizofrénia ambivalencia típusa. Totális lehetetlenségnek tűnt még előző nap, hogy megtennénk ilyet, de másnap mégis valami „bekattan”, és megtesszük.

 

A következő típusok: Megalománia; nagyzási mánia –a legjobb és a legszebb kell neki mindenből és mindig. Cezarománia; uralkodási őrület –a legkisebb esélyt megragadva is beleszól mások életébe, irányítani akar, okoskodik. Narcisztikus; betegesen öndicsőítő –„engem kell szeretni”, „én vagyok a legjobb”, hamis önkép.

 

Ezekből következtethető, hogy mindenkiben van egy kis skizofrén oldal, amit a megoldatlan és megoldhatatlannak tűnő helyzetek „kapcsolnak be”. Azt bizonyára mindenki tudja, hogy a tudomány úgy állítja, a skizofrénia agyi deformitással is jár, tehát neurológiailag is látható változásokat képes létrehozni. Az elmezavar e szemszögi definíciójába nem mennék bele, hiszen az valóban komplikált dolog, megértéséhez sok tudományos információra van szükség, ezért maradok a „véleményem” ágon. Azt hiszem –bármennyire is furcsának tartottam első hallásra Barnai Roberto elbeszélését a megelőzésért, igaza lehet. Hiszen ha ezek a fajták valóban léteznek, akkor én is és te is skizofrének vagyunk. Bizarr. Ám hol a határ? Mikor kell komolyan venni?

 

A skizofrénia tünetei:

  1. Téveszmék - nem a valóságból táplálkozó személyes hit, például paranoia (követnek valakit, összefogtak valaki ellen) vagy nagyzásos téveszme.

  2. Bizarr téveszmék - például valaki azt hiszi, hogy marslakók szabályozzák a gondolatait.

  3. Hallucinációk - nem létező dolgok észlelése, például képzeletbeli hangokat hallása.Inkoherencia (összerendezetlenség) - logikátlan gondolatok.Érzelemmentesség, vagy nem megfelelően kimutatott érzelmek.

  4. Folyamatos olyan érzés, hogy valaki figyeli.Munkahelyi, illetve társasági helyzetekben nem megfelelő viselkedés.

  5. Társasági izoláció.

  6. Problémák a személyes higiéniával.

  7. Ügyetlen, koordinálatlan mozgás.

 

Az elme elmezavarnak különleges tünetei vannak. Néhol összefüggőek, néhol csak kevésbé észrevehetőek. Vannak erősebbek és kevésbé megmutatkozó tünetek. Ezekről persze a beteg nem beszél, hiszen normálisnak és valódinak érzi őket. a probléma ott kezdődik, mikor már nincs határ. A „normális” vagy nevezzem „hétköznapi” skizofrén embereknél még megtalálható a határ, és képesek visszatérni a rossz útról. A valóban elfajult állapotban lévő személyek esetében a visszafordulás képtelenség, összezavarodnak, és mint kismacska a gombolyagban kapálóznak. Az elmezavarodott betegek nagyobb százalékban követnek el öngyilkossági kísérletet (ezen belül több a sikeres öngyilkosság is), tehát komolyan kell venni, és nem szabad szemet hunyni ennek az alattomos agyi „kikapcsolásnak”, „bekattanásnak”, vagy nevezzük bárhogyan.

 

Még mielőtt ez az állapot bekövetkezik, a folyamatot meg lehet oldani. A körforgásból van kiút, mivel ahogyan minden betegségnek, ennek is vannak okai. Az okait pedig csak a beteg találhatja meg. Ahogyan azt a cikk elején is hangozattam, ennek a kondíciónak a problémáink a stimulánsa. A problémamegoldó képességünket kell javítani, helyre hozni azt, amiért elkövetjük az őrültséget. Sajnos sokan nem fordítanak elég figyelmet ezeknek a korai jeleknek, minek következtében már a súlyosabb tünetek lépnek fel (hallucinációk és bizarr téveszmék), mikor pedig a legszerencsésebbek környezetében van egy, aki elég informált. Van egy, aki tudja, mi ez. Van egy, aki nem engedi, hogy a fekete köd megfertőzze a kiszemelt elméjét, és teljesen maga alá temesse. Tüneteid vannak?

Ne engedd, hogy a fekete köd eluralkodjon a fejedben!

Skizofrénia

„Megbuggyanok, hogy ne dögöljek bele a fennálló, megoldhatatlan konfliktusaimba.”

Danó Emese

Kérj segítséget név nélkül a

Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgáltatáson a

 116-123-as

Magyarországról éjjel-nappal hívható telefonszámon.

Előzzük meg a bajt; együtt! 

2014.04.24.

bottom of page